adidas-runners

İstanbul Koşu Grupları

Herkese Merhaba,

Bu yazımda İstanbul’da yer alan bazı koşu gruplarından bahsedeceğim. Koşuya yeni başlamış ya da başlamayı düşünüyor olabilirsiniz. Ya da belirli bir seviyeye gelmiş olabilirsiniz. Yalnız koşmak bazen çok sıkıcı olabiliyor. Sizinle aynı seviyede olan birileriyle koşmak motivasyonunuzu arttırabilir ve bu sıkıcılığı giderebilir. İstanbul’da ciddi derecede çok fazla koşu grupları bulunuyor. Pandemiden önce çok güzel etkinlikler oluyordu. Umarım en kısa zamanda eski düzene geri dönebiliriz.

Koşu gruplarına katılarak şehir içi ve şehir dışı bir çok yarışta kalabalık bir şekilde yer alabilir ve grubunun desteğini arkanda hissedebilirsin.

Ben de Berlin Maratonuna hazırlanırken Adidas İstanbul Runners ve Beat gruplarının etkinliklerine katılmıştım. Gerçekten çok faydası oluyor. Orada çeşitli insanlarla tanışıp kaynaşabiliyorsunuz. Koşu dışında çok güzel network fırsatı da oluyor. Koşu gruplarını tanıtmadan önce aklınızda olabilecek bazı soruları yanıtlayalım.

1) Koşuya yeni başladım/başlayacağım, koşu gruplarının seviyesine yetişebilir miyim?

Bu konuda hiç endişeniz olmasın. Koşu gruplarının amaçlarından biri de yeni başlayacak kişilere motivasyon kaynağı olmaktır. Çoğu koşu grupları etkinliklerini belirli seviyelere bölüyor. O günkü etkinliğe katılan kişi sayısı ve seviyelerine göre gruplara bölünüyorlar. Örneğin 5KM koşulacaksa 3-4 ayrı hız seviyeleri olabiliyor. (5:00 Pace, 5:30 Pace 6:00 pace veya üstü gibi) Yine de bazı koşu grupları, etkinliklerine katılmak için daha önce 30-40dk durmadan koşmuş olman gibi şartlar isteyebiliyor. Koşu gruplarının sitelerini inceleyerek daha detaylı bilgiye sahip olabilirsin.  Bazılarına etkinlik günü direkt haber vermeden katılabileceğin gibi, bazıları için önceden haber vermen gerekebilir.

2) Hangi bölgelerde koşuluyor?

Her koşu grubunun düzenli olarak tercih ettiği bölgeler oluyor. Ama genellikle Caddebostan Sahil / Bebek Sahil / Maltepe Atletizm Pisti tercih ediliyor. Trail yapan koşu gruplarının tercihi ise Aydos veya Taşdelen Ormanı olabiliyor.

3) Koşu gruplarına dahil olmak için ücret ödemem gerekiyor mu?

İstisnalar dışında hiçbir koşu grubu ücret talep etmemektedir. Genellikle tüm etkinlikleri ücretsiz olmaktadır. Kendi sayfalarında (instagram vb.) etkinliklerini takip edip, direk katılabilirsiniz.

İstanbul Koşu Grupları

Şimdi ise İstanbul’da yer alan koşu gruplarına geçelim 🙂 Şimdiden yer veremediğim diğer tüm koşu gruplarından özür dilerim. 🙂

Adidas Runners İstanbul

Adidas Runners koşu grubu çeşitli ülkelerde faaliyet göstermekte olan bir grup. Pandemiden önceki dönemde etkinlikleri oldukça kalabalık geçiyordu. Yavaş yavaş tekrar buluşmaya başlamışlar sanırım. Bunun dışında online olarak etkinlikleri devam ediyor. Berlin Maratonu 2019’a hazırlanırken bu grubun bana çok faydası olmuştu.

Etkinliklerini Facebook adresinden veya Adidas Running uygulamasını indirerek ulaşabilirsiniz. ( uygulamayı indirdikten sonra Adidas Runners İstanbul topluluğuna katılmanız gerekli)
Facebook adresi: Adidas Runners İstanbul

Beat Run Crew

Beat koşu kulübü de oldukça kalabalık ve etkin olarak faaliyet gösteren kulüplerden biri. Hemen hemen tüm şehir içi/dışı koşu etkinliklerine katılıyorlar. Şu sıralar çok faydalı olabilecek online workshoplar düzenliyorlar. Göz atmakta fayda var 🙂

İnternet sitesinden ve instagram sayfalarından etkinlik bilgilerine ulaşabilirsiniz.
İnternet Sitesi: Beat Run Crew
Instagram: @beatruncrew

Rundamental

Bir diğer koşu grubumuz ise 2015 yılından bu yana faaliyette olan Rundamental. “İyi insanlar birlikte koşar” ve “sadece Koşmuyoruz” mottolarına sahip ve oldukça aktif bir kulüp. Şu sıralar diğer koşu gruplarında olduğu gibi oldukça yoğun online etkinlikleri bulunuyor.

İnternet Sitesi: https://rundamental.com.tr
Facebook: Rundamental
Instagram: @rundamental

No Reason Co

Son tanıtacağımız grup ise No Reason Co. Koşuya yeni başlayan biriyseniz ve bu gruba dahil olduysanız yer alacağınız grup “Sexy Pace” olacaktır. 🙂

Yeni başlayacak olanlar için sitelerinden bir görsel 🙂

Instagram: @noreasonco
İnternet Sitesi: No Reason Co

 

Şimdilik bu kadar paylaşabildim. Burada yer veremediğim daha bir çok koşu kulübü bulunuyor. Siz yeter ki koşuya başlamaya veya kendinizi ilerletmeye karar verin. Size bu yolda destek olacak bir koşu grubunu mutlaka bulabilirsiniz.

Comments (2):

 1. Ezgi

  Eylül 27, 2021 at 2:53 pm

  Mrb 3 ekimde sma hastalari icin maltepe sahilde kosu duzenlenicek size nasil ulasabilirz?

  Cevapla
  • beycank

   Ekim 17, 2021 at 10:46 am

   Merhabalar,
   Bu siteye çok bakamıyorum maalesef. Size biraz geç cevap vermiş oldum, çok özür dilerim. Sonraki etkinlikler için iletişimde kalabiliriz. Mail’den (iletisim@beycank.com) veya instagram’dan ( @beycan )

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.