Şifreniz İfşa Olmuş Olabilir

İnternet Sitelerinde Kullandığınız Şifreleriniz Güvende mi?

Günümüzde bir çok internet sitesine üye oluyoruz, finansal işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz ve uygulamalar kullanıyoruz. Kullandığımız hesaplar o kadar çok arttıki, yeni şifre üretmekte zorlanıyoruz. Bundan dolayı bazı internet sitelerinde aynı şifreyi kullanabiliyoruz. İşte burada büyük bir hata yapıyoruz. Hele bir de o sitede iki faktörlü doğrulama yoksa başımıza çok büyük işler açılabilir.

Güvenlik önlemleri ne kadar gelişirse gelişsin işin ucunda insan faktörü olduğu için her an her şey olabilir. Tek bir sitede yaşanan veri ifşası, sizin diğer bütün hesaplarınızı etkileyebilir. Şifreniz ve e-posta adresiniz ifşa olduktan sonra, kötü niyetli kişiler bu bilgileri farklı sitelerde de deneyecektir. Başarılı olurlarsa istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Bu konuyla ilgili size 2 tane internet sitesi önereceğim. Buraya e-posta adresinizi giriyorsunuz ve size daha önce hangi veri ifşalarında ortaya çıktığını belirtiyor. Siz de bunu görüp o sitede kullandığınız şifreyi ve başka hangi sitelerde kullandıysanız değiştirmenizi sağlıyor.

Bunlardan biri https://www.avast.com/hackcheck diğeri ise https://haveibeenpwned.com/

Hadi gelin haveibeenpwned üzerinden nasıl yapıldığını inceleyelim.

1- Siteye girdiğinizde ortadaki alana e-posta adresinimizi yazıp “pwned?”‘a tıklıyoruz. Bu mail adresi ile kayıt olduğumuz sitede veri ifşası olduysa bunu bize bildiriyor.

2- Aşağıda örneklerini görebilirsiniz. Hangi tarihte ve ne gibi verilerin ifşa olduğunu görebilirsiniz. Telefonda kullandığımız uygulamalar, oyunlar ve internet sitelerini burada görebilirsiniz.

3- Peki sürekli girip böyle kontrol mü yapmamız lazım. Tabi ki hayır. Sitede yer alan “Notify me” kısmını kullanarak, bir ifşa durumunda size haber vermesini sağlayabilirsiniz. 🙂

Bunun dışında şifrelerinizi telefonda Apple’da veya Google’da saklıyorsanız, bunlar da sizi uyarabiliyor. Şifreniz çok basit veya daha önce ifşa olan şifreler arasında yer alıyor gibi uyarılarda bulunuyor.

Aşağıda yer alan görüntüler ise Avast’ın sitesinden. Yine benzer adımları takip ederek sorgulama yapabilirsiniz.

Avast

 

Oluşturacağınız Şifre En Az Şunları İçermeli

  • Diğer yerlerde kullandığınızdan farklı bir şifre olmalı.
  • En az 8 karakter içermeli.
  • En az 1 büyük harf içermeli.
  • En az 1 küçük harf içermeli.
  • En az 1 özel karakter içermeli ( ?, @…)
  • En az 1 numara içermeli

Bunlar dışında mümkünse kesin olarak çift faktörlü doğrulamayı açmanız önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.