Yamaha Riding Academy 1.Seviye Eğitimi

Yamaha Riding Academy 1.Seviye Eğitimi

Motosiklet Başlangıç Eğitimi

Merhaba arkadaşlar;

Bugün size 11 Haziran 2016’da almış olduğum 1.Seviye başlangıç eğitimi hakkında bilgi vermek istiyorum. Eğitimi Tuzla’da bulunan Yamaha Riding Academy’den Metehan Yılmaz ve Ömer Faruk Topkar hocadan aldım. Toplamda 2 adet eğitmen bulunmakta.

İlk etapta detaylı bir form dolduruyorsunuz. Motosiklet geçmişiniz var mı? Daha önce bisiklet kullandınız mı? gibi sorular mevcut. Bunlar gerçekten önemli. Mesela hiç bisiklet dahi binmemiş kişiye ilk olarak nasıl dengede duracağı anlatılmaktadır. Eğitim 2 etaptan oluşmakta. Normalde ilk önce teorik daha sonra pratik eğitim verilmekte olduğu söylendi. Fakat Ramazan ayında olduğumuzdan dolayı aramızda oruç tutan arkadaşlar vardı. Bu yüzden ilk önce pratik sonra teorik eğitimi aldık. 1.Seviye eğitimde Yamaha YBR 125 modeli kullanılmakta. 2. seviye eğitimde ise Yamaha MT-25 kullanılıyor. İlk olarak motoru tanımakla başladık. Orta sehpa, ayaklık nasıl açılır kapanır, duruş nasıl olmalı vb. konuları deneyerek öğrendik. Sonrasındaysa ekipmanlarımızı giyerek motorlara geçtik :)) Motorun ağırlığını kontrol etmeyi öğrendik. Motoru geri sürdük, kendi etrafımızda döndürdük. Daha sonra debriyajı kullanmayı öğrendik. Hocalarımız gerçekten çok ilgiliydi. Hepimizle teker teker ilgilendiler, doğru yapıp yapmadığımıza baktılar. Eğitimde az kişi olduğumuzdan dolayı hepimizle rahatça ilgilenebiliyorlardı.

Evet, sıra motoru sürmeye gelmişti, herkes çok heyecanlıydı. Sıra halinde, birbirimizi takip ederek 1. vitesde motoru sürmeye başladık. Etrafta tur atıyorduk. Çok keyifliydi. Belli bir süre böyle devam ettikten sonra durduk ve Mete Hoca birtakım bilgiler daha verdi.
Sırada 2.viteste virajlı yolda gitmek vardı. Burada bakışımızın çok önemli olduğu vurgulandı. Daima ileri ve gideceğimiz yöne bakmalıydık. Bu sırada eğitmenler sizi sürekli takip ediyor ve yanlış yaptığınız bir şey olduğu zaman sizi uyarıyorlar. Burası da oldukça keyifliydi. Motordan hiç inmek istemiyorsunuz.


Daha sonra dubaların arasından geçtik. Burada ilk etapta biraz zorlandım. Doğal olarak aramızda dubaları deviren de oldu:))) Alıştık’dan sonra işler kolaylaştı. Ehliyet sınavında karşınıza çıkabilecek olan tek tahta üzerinden gitme olayını da burada yaptık.

En son olarak frenlemeyle ilgili çalışmalar gerçekleştirdik. Öğle yemeği arasından sonra teorik eğitimi de alarak günü bitirdik 🙂

Sürüş eğitimi arayışında olanlara şiddetle burayı tavsiye ediyorum. Eğitim maceramı anlatırken unuttuğum, atladığım konularda olabilir:) Eğer sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Yamaha Riding Academy Sitesinde yer alan bilgiler: ( http://www.yamaharidingacademy.com/)

  • GÜNLÜK KONTROLLER NELERDİR ?
  • MOTOSİKLETİ TANIMA / KULLANABİLME NE DEMEKTİR?
  • SÜRÜŞ POZİSYONU NEDEN ÖNEMLİDİR?
  • ÇALIŞTIRMA VE DURDURMANIN AMACI NEDİR?
  • VİRAJ DÖNME NE DEMEKTİR?
  • FRENLEME NEDİR ?
  • SLALOM TURLARININ AMACI NEDİR?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.