CISA Sınav Deneyimi

8
483
CISA.H2c

CISA Sınavı Deneyimim

Herkese merhaba;

Bu yazımda yaklaşık 1 ay önce girdiğim CISA (Certified Information Systems Auditor) yani Sertifikalı Bilgi Sistemleri Denetçisi sınavı deneyimim hakkında bilgi veriyor olacağım. İlk olarak CISA’nın ne olduğu, kimlerin alması gerektiği hakkında kısa bir bilgi vereceğim. Sonrasında sınav sürecini anlatıyor olacağım.

CISA Nedir?

CISA ( Certified Informations Systems Auditor) ,ISACA’nın düzenlemiş olduğu sertifikasyon programlarından biridir. Türkçe’si, Sertifikalı Bilgi Sistemleri Denetçisi olarak geçmektedir. Genellikle firmaların denetim ya da iç kontrol birimlerinde çalışanlarına yönelik bir sertifikadır. Özellikle bankalarda çalışan kişiler tarafından tercih edilmektir. Bu sertifika ile bilgi sistemleri denetimi alanında gerekli bilgi birikimi ve tecrübenizin olduğunu kanıtlar. Tabi ki sertifika tek başına yeterli değil.

 

Sınav Deneyimi

Eğer sınava Türkiye’de girecekseniz 2 tane lokasyonda girebilirsiniz. Bunlar İstanbul ve Ankara. Ben İstanbul’da girdim. Sınavı düzenleyen kuruluş STE. Sınav saat 10:00 başlıyor ve 4 saat sürüyor. Türkçe ve İngilizce girebiliyorsunuz. Bu konuda çok kararsız kalmıştım ve sonunda Türkçe girmeye karar verdim. İyi ki öyle yapmışım. Zaman konusunda çok katkısı oldu.

Her zaman erken gitmekte fayda var diye düşünebilirsiniz 🙂 Bende öyle yapmıştım. 8:30 gibi şişli’ye gittim. Sınav merkezinin hemen yanında bulunan Namlı Fırında güzel bir kahvaltı yaptım, kahvemi içtim. ) 9:20 gibi’de sınavın bulunduğu yere gittim. Fakat oda ne kapıda kaldım 😀 Gelen bilgilendirme mailinde 30dk önce gidin diyordu. Öyle de yaptım. Fakat ilgili kişilerin gelmesi 9:50’yi buldu. Genelde biraz geç gelebiliyorlarmış. Neyse ki burada saatin bir önemi yok. Siz sisteme kaçta girerseniz süreniz o zaman başlıyor. Aynı anda 4 kişi sınava girebiliyor. Sizinle birlikte farklı sınava girenlerde olabilmekte. Sınav esnasında gürültüyü önlemek için 3M’in kulakları bulunuyor. Cidden işe yarıyor.

Sınava başladık, yaklaşık 120 dakika kala tüm soruları cevapladım. İstediğiniz kadar su, kahve, tuvalet molası verebiliyorsunuz. Size tavsiyem otururken karşınıza pencereyi alacak şekilde oturun. Belli bir süre sonra güneş sırtınıza vurabiliyor. Tüm soruları cevaplayınca, tekrar üstünden geçmeye başlamadan önce bir tuvalet molası verdim. Kahvemi aldım geçtim bilgisayarın başına. İlk önce işaretlemiş olduğum soruların üstünden geçtim. Kaldı 70dk. Biraz sıkıldım, birazda endişe vardı. Çok sorunun cevabını değiştirdim. Bir mola daha verdim, suyumu aldım. Bu sefer 1. sorudan başladım. Yine birkaç sorunun cevabını değiştirdim. Çok fazla 2 şık arasında kaldığım oldu. Sınavın bitimine 30dk kala tamam bu kadar yeterli dedim. Yoksa yine bazı cevapları değiştirecektim 😀 İşte en stresli an sınavı bitir tuşuna basmak 😀 Artık yeter diyip bastım. O tuşa basmak gerçekten çok zor oldu. İlk önce sınavı değerlendirdiğiniz bir anket çıkıyor. O anketi doldurduğunuzda sonucunuzu görebiliyorsunuz. O an kalp atışlarım baya bir hızlandı. GEÇTİNİZ yazısını görünce içimi büyük bir huzur ve mutluluk kapladı. Farklı şeylerde yazıyordu fakat gözüm sadece onu gördü. 4-5 saniye daha baktım ve kalktım, görevliye benim sınav bitti dedim :)). Tabi bu sonuç tahmini olduğunu belirtiyorlar. Değişme ihtimali varmış sanırım. Ama bu zamana kadar değişen olmadı sanırım.

Sınava sadece Türkçe soru/cevap kitabına çalışarak hazırlandım. Açıkçası en çekindiğim bölüm 5.Domain’di.(teknik konular) Fakat çok garip ki sınavda çok az teknik soru çıktı. Sanki 5.domainden sadece 4-5 soru var gibiydi. Kitap da ki sorulara benzeyen yine çok az soru vardı. Fakat genel konuyu anlamanız için kitap yeterli oluyor. Oradan edindiğiniz bilgiler ile deneyiminizi harmanlayınca, sınavı çok rahat geçebilirsiniz. Fakat tek sıkıntı yukarıda da bahsettiğim gibi çok fazla 2 şık arasında kalabiliyorsunuz. Buna dikkat etmelisiniz.

Sınav deneyimimi kısaca anlatmaya çalıştım. Eğer sorularınız olursa seve seve cevaplamaya çalışırım.

 

8 YORUMLAR

  • Merhabalar;

   Geç yanıt yazdığım için özür dilerim. Evet çalıştığım şirket ISACA üstünden aldı 🙂 Sınava Türkçe girdiğim için, Türkçe soru kitabını aldık. Kitabın tam adı: Turkish: CISA Sorular, Cevaplar ve Açiklamalari Rehberi 11. Baski
   Şuan üye fiyatı 120 dolar, üye olmayanlar için ise 156 dolar olarak gözüküyor.

  • Merhabalar;

   ISACA üstünden, Türkçe soru kitabını aldık. Kitabın tam adı: Turkish: CISA Sorular, Cevaplar ve Açiklamalari Rehberi 11. Baski
   Şuan üyeler için fiyatı 120 dolar, üye olmayanlar için ise 156 dolar olarak gözüküyor. Her domain için bir çok soru var. Doğru yanıtları açıklamalı şekilde altında yazıyor. Ben sınava sadece bu soru kitabını 3 defa tekrar ederek çalıştım ve yeterli geldi. Yanlış hatırlamıyorsam toplam 1000-1500 civarı soru vardı.

  • Yanlış hatırlamıyorsam senede 3 ayrı oturumda oluyor. Mesela bir oturum Ocak-Mart arası diyelim. Bu tarih aralığında belli günlerde birden fazla sınıflar açılıyor. Size uygun olan günü seçip o gün girebiliyorsunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.