CISA Sınav Deneyimi

CISA Sınavı Deneyimim

Herkese merhaba;

Bu yazımda yaklaşık 1 ay önce girdiğim CISA (Certified Information Systems Auditor) yani Sertifikalı Bilgi Sistemleri Denetçisi sınavı deneyimim hakkında bilgi veriyor olacağım. İlk olarak CISA’ nın ne olduğu, kimlerin alması gerektiği hakkında kısa bir bilgi vereceğim. Sonrasında sınav sürecini anlatıyor olacağım.

CISA Nedir?

CISA ( Certified Informations Systems Auditor) ,ISACA’nın düzenlemiş olduğu sertifikasyon programlarından biridir. Türkçe’si, Sertifikalı Bilgi Sistemleri Denetçisi olarak geçmektedir. Genellikle firmaların denetim ya da iç kontrol birimlerinde çalışanlarına yönelik bir sertifikadır. Özellikle bankalarda çalışan kişiler tarafından tercih edilmektir. Bu sertifika ile bilgi sistemleri denetimi alanında gerekli bilgi birikimi ve tecrübenizin olduğunu kanıtlar. Tabi ki sertifika tek başına yeterli değil.

Sınav Deneyimi

Eğer sınava Türkiye’de girecekseniz 2 tane lokasyonda girebilirsiniz. Bunlar İstanbul ve Ankara. Ben İstanbul’da girdim. Sınavı düzenleyen kuruluş STE. Sınav saat 10:00 başlıyor ve 4 saat sürüyor. Türkçe ve İngilizce girebiliyorsunuz. Bu konuda çok kararsız kalmıştım ve sonunda Türkçe girmeye karar verdim. İyi ki öyle yapmışım. Zaman konusunda çok katkısı oldu.

Her zaman erken gitmekte fayda var diye düşünebilirsiniz 🙂 Bende öyle yapmıştım. 8:30 gibi Şişli’ye gittim. Sınav merkezinin hemen yanında bulunan Namlı Fırında güzel bir kahvaltı yaptım, kahvemi içtim. ) 9:20 gibi de sınavın bulunduğu yere gittim. Fakat oda ne kapıda kaldım 😀 Gelen bilgilendirme mailinde 30dk önce gidin diyordu. Öyle de yaptım. Fakat ilgili kişilerin gelmesi 9:50’yi buldu. Genelde biraz geç gelebiliyorlarmış. Neyse ki burada saatin bir önemi yok. Siz sisteme kaçta girerseniz süreniz o zaman başlıyor. Aynı anda 4 kişi sınava girebiliyor. Sizinle birlikte farklı sınava girenlerde olabilmekte. Sınav esnasında gürültüyü önlemek için 3M’in kulaklığı bulunuyor. Gerçekten işe yarıyor.

Sınava başladık, yaklaşık 120 dakika kala tüm soruları cevapladım. İstediğiniz kadar su, kahve, tuvalet molası verebiliyorsunuz. Size tavsiyem otururken karşınıza pencereyi alacak şekilde oturun. Belli bir süre sonra güneş sırtınıza vurabiliyor. Tüm soruları cevaplayınca tekrar üstünden geçmeye başlamadan önce bir tuvalet molası verdim. Kahvemi aldım geçtim bilgisayarın başına. İlk önce işaretlemiş olduğum soruların üstünden geçtim. Kaldı 70dk. Biraz sıkıldım, biraz da endişe vardı. Çoğu sorunun cevabını değiştirdim. Bir mola daha verdim, suyumu aldım. Bu sefer 1. sorudan başladım. Yine birkaç sorunun cevabını değiştirdim. Çok fazla 2 şık arasında kaldığım oldu. Sınavın bitimine 30dk kala tamam bu kadar yeterli dedim. Yoksa yine bazı cevapları değiştirecektim 😀 İşte en stresli an sınavı bitir tuşuna basmak 😀 Artık yeter dedim ve o tuşa bastım. Bu gerçekten çok zor oldu. İlk önce sınavı değerlendirdiğiniz bir anket çıkıyor. O anketi doldurduğunuzda sonucunuzu görebiliyorsunuz. O an kalp atışlarım baya bir hızlandı. GEÇTİNİZ yazısını görünce içimi büyük bir huzur ve mutluluk kapladı. Farklı şeylerde yazıyordu fakat gözüm sadece onu gördü. 4-5 saniye daha baktım ve kalktım, görevliye benim sınav bitti dedim :)). Tabi bu sonuç tahmini olduğunu belirtiyorlar. Değişme ihtimali varmış sanırım. Ama bu zamana kadar değişen olmadı sanırım.

Sınava sadece Türkçe soru/cevap kitabına çalışarak hazırlandım. Açıkçası en çekindiğim bölüm 5.Domain’di.(teknik konular) Fakat çok garip ki sınavda çok az teknik soru çıktı. Sanki 5.domainden sadece 4-5 soru var gibiydi. Kitapta yer alan sorulara benzeyen çok az soru vardı. Fakat genel konuyu anlamanız için kitap yeterli oluyor. Oradan edindiğiniz bilgiler ile deneyiminizi harmanlayınca, sınavı çok rahat geçebilirsiniz. Fakat tek sıkıntı yukarıda da bahsettiğim gibi çok fazla 2 şık arasında kalabiliyorsunuz. Buna dikkat etmelisiniz.

Sınav deneyimimi kısaca anlatmaya çalıştım. Eğer sorularınız olursa seve seve cevaplamaya çalışırım.

Comments (26):

 1. Fikret Alan

  Ağustos 27, 2018 at 3:56 pm

  Merhaba,

  Kaynak olarak kitapları nereden elde ettiniz? ISACA sitesinden mi satın aldınız?

  Cevapla
  • beycank

   Ekim 27, 2018 at 1:58 pm

   Merhabalar;

   Geç yanıt yazdığım için özür dilerim. Evet çalıştığım şirket ISACA üstünden aldı 🙂 Sınava Türkçe girdiğim için, Türkçe soru kitabını aldık. Kitabın tam adı: Turkish: CISA Sorular, Cevaplar ve Açiklamalari Rehberi 11. Baski
   Şuan üye fiyatı 120 dolar, üye olmayanlar için ise 156 dolar olarak gözüküyor.

   Cevapla
 2. Caner

  Ekim 5, 2018 at 6:26 pm

  Merhabalar, çalıştığınız kitabın ayrıntılarını yazarsanız çok sevinirim.

  Cevapla
  • beycank

   Ekim 27, 2018 at 2:00 pm

   Merhabalar;

   ISACA üstünden, Türkçe soru kitabını aldık. Kitabın tam adı: Turkish: CISA Sorular, Cevaplar ve Açiklamalari Rehberi 11. Baski
   Şuan üyeler için fiyatı 120 dolar, üye olmayanlar için ise 156 dolar olarak gözüküyor. Her domain için bir çok soru var. Doğru yanıtları açıklamalı şekilde altında yazıyor. Ben sınava sadece bu soru kitabını 3 defa tekrar ederek çalıştım ve yeterli geldi. Yanlış hatırlamıyorsam toplam 1000-1500 civarı soru vardı.

   Cevapla
 3. Burak K

  Kasım 13, 2018 at 5:09 pm

  Sınav tarihi belirlemede herhangi bir kısıt var mı? İstediğimiz tarihi alabiliyor muyuz?

  Cevapla
  • beycank

   Aralık 22, 2018 at 1:37 pm

   Yanlış hatırlamıyorsam senede 3 ayrı oturumda oluyor. Mesela bir oturum Ocak-Mart arası diyelim. Bu tarih aralığında belli günlerde birden fazla sınıflar açılıyor. Size uygun olan günü seçip o gün girebiliyorsunuz.

   Cevapla
 4. levent

  Kasım 14, 2018 at 1:18 pm

  Bende sınava girmeyi planlıyorum. Elinizedeki türkçe kaynakları benimle paylaşabilir misiniz?

  Cevapla
  • beycank

   Eylül 11, 2021 at 9:58 pm

   Merhabalar,
   Maalesef kitap şirkete ait olduğu için paylaşamıyorum 🙁 Isaca Istanbul ile iletişime geçebilirsiniz. Onlar yardımcı olabilirler.
   https://www.isaca-istanbul.org/

   Cevapla
 5. Ozan

  Kasım 25, 2018 at 11:57 am

  Faydalı oldu Beycan, teşekkürler 🙂

  Cevapla
  • beycank

   Eylül 11, 2021 at 9:56 pm

   Rica ederim 🙂 Umarım faydalı olmuştur.

   Cevapla
 6. Gökhan

  Mart 22, 2019 at 2:13 pm

  Teşekkürler çok bilgilendirici oldu.

  Cevapla
  • beycank

   Eylül 11, 2021 at 9:56 pm

   Rica ederim 🙂 Umarım faydalı olmuştur.

   Cevapla
 7. Eltun

  Mayıs 14, 2019 at 4:07 pm

  Faydalı oldu çok teşekkürler. Bende sınava girmeyi planlıyorum. Elinizedeki türkçe kaynakları benimle paylaşabilir misiniz? Teşekkürler

  Cevapla
  • beycank

   Eylül 11, 2021 at 10:16 pm

   Merhaba,
   Rica ederim, umarım faydalı olmuştur. Aradan çok zaman geçmiş 🙂 umarım sınavı başarıyla geçmişsinizdir. 🙂 Geç dönüş yaptığım için kusura bakmayın. Yorumları incelemeyi atlamışım.
   Belki başka arkadaşlar için faydalı olur diye paylaşıyorum. Kitap maalesef eski şirketimdeydi. Bundan dolayı paylaşamıyorum 🙁 Hard-Soft copy temini konusunda Isaca Istanbul’dan arkadaşlar yardımcı olabilirler. Kendileriyle iletişime geçebilirsiniz. https://www.isaca-istanbul.org/

   Cevapla
 8. Halil

  Mayıs 27, 2019 at 2:59 pm

  Merhaba,

  Aşağıdaki arkadaşın yorumu benim için de geçerli.
  Paylaşabilir misiniz ?
  Hard Copy ise fotokopi çekebilirim.

  levent Kasım 14, 2018 at 1:18 pm
  Bende sınava girmeyi planlıyorum. Elinizdeki Türkçe kaynakları benimle paylaşabilir misiniz?

  Cevapla
  • beycank

   Eylül 11, 2021 at 10:07 pm

   Merhaba,
   Geç dönüş yaptığım için kusura bakmayın. Yorumları incelemeyi atlamışım. Kitap maalesef eski şirketimdeydi. Bundan dolayı paylaşamıyorum 🙁 Hard-Soft copy temini konusunda Isaca Istanbul’dan arkadaşlar yardımcı olabilirler. Kendileriyle iletişime geçebilirsiniz. https://www.isaca-istanbul.org/

   Cevapla
 9. Ayhan

  Haziran 13, 2019 at 2:42 pm

  Beycan merhaba,
  paylaştığın için teşekkürler, elindeki turkce kaynak kitapları paylaşman mumkun mu acaba?
  tşk.

  Cevapla
  • beycank

   Eylül 11, 2021 at 10:07 pm

   Merhaba,
   Rica ederim, umarım faydalı olmuştur. Aynı zamanda geç dönüş yaptığım için kusura bakmayın. Yorumları incelemeyi atlamışım. Kitap maalesef eski şirketimdeydi. Bundan dolayı paylaşamıyorum 🙁 Hard-Soft copy temini konusunda Isaca Istanbul’dan arkadaşlar yardımcı olabilirler diye düşünüyorum. Kendileriyle iletişime geçebilirsiniz. https://www.isaca-istanbul.org/

   Cevapla
 10. Tugba Atilla

  Kasım 11, 2019 at 3:55 am

  Beycan bey merhaba
  Sınav şartlarında 5 yıl deneyim yazıyor. Ben 3 yıl kalite denetmenliği yaptım. Endüstri mühendisiyim. Kariyerimde değişikliğe gitmek için cisa ve cia almak istiyorum. Deneyim şartı hakkında detay bilgi nereden aldınız? Bilgi verebilir misiniz bu konuda lütfen?

  Cevapla
  • beycank

   Eylül 11, 2021 at 9:54 pm

   Merhabalar,
   İlk olarak bu geç cevap için çok özür dilerim. Yorumlara bakmayı atlamışım. Güncel şartları https://www.isaca.org/ sitesinden bakabilirsiniz. Bu 5 yıllık deneyim şartı devam ediyor. Bir kısmını Üniversite Mezuniyeti ile karşılayabiliyorsunuz. Mevcut tecrübenizden hangilerini saydırabileceğiniz için ise en doğru bilgiyi ISACA’nın kendi sitesinde bulabilirsiniz. Aynı şekilde ISACA İstanbul’da yer alan arkadaşlarda yardımcı olabilir. https://www.isaca-istanbul.org/

   Cevapla
 11. SERKAN

  Ocak 6, 2020 at 11:59 am

  Merhaba,

  Bende sınava girmek istiyorum ancak türkçe kaynak bulamıyorum İSACA sitesindede bulamıyorum. Siz yardımcı olabilir misiniz acaba bana? teşekkür ederim.

  Cevapla
  • beycank

   Eylül 11, 2021 at 10:06 pm

   Merhabalar,
   Geç dönüş yaptığım için kusura bakmayın. Yorumları incelemeyi atlamışım. Kitap maalesef eski şirketimdeydi. Bundan dolayı paylaşamıyorum 🙁 Hard-Soft copy temini konusunda Isaca Istanbul’dan arkadaşlar yardımcı olabilirler diye düşünüyorum. Kendileriyle iletişime geçebilirsiniz. https://www.isaca-istanbul.org/

   Cevapla
 12. burcu

  Mart 9, 2020 at 2:05 pm

  Merhaba,
  şuan türkçe yayın piyasa bulunmuyor bu sebeple kitap bulamıyorum. Sizin kitabınızı satın alma ya da kiralama şansım var mı ?
  Teşekkürler.

  Cevapla
  • beycank

   Eylül 11, 2021 at 10:06 pm

   Merhabalar,
   Geç dönüş yaptığım için kusura bakmayın. Yorumları incelemeyi atlamışım. Kitap maalesef eski şirketimdeydi. Bundan dolayı paylaşamıyorum 🙁 Hard-Soft copy temini konusunda Isaca Istanbul’dan arkadaşlar yardımcı olabilirler diye düşünüyorum. Kendileriyle iletişime geçebilirsiniz. https://www.isaca-istanbul.org/

   Cevapla
 13. Ali

  Mart 16, 2021 at 9:52 pm

  Merhabalar, sınav tarihi ile ilgili 3 ayrı oturumda oluyor demişsiniz. İstediğimiz herhangi bir ayda alamıyor muyuz?

  Cevapla
  • beycank

   Eylül 11, 2021 at 9:49 pm

   Merhabalar,
   Tabi istediğiniz ay ve gün sınava girebiliyorsunuz. Sadece bildiğim kadarıyla ilk sınavda başarısız olursanız ki umarım geçersiniz, tekrar sınava girmek isterseniz diğer oturumu(dönemi) beklemeniz gerekiyor diye biliyorum. Buda girdiğiniz zamana bağlı olarak 1-3 aylık süre diyebiliriz.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.